Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

Dünyanın çocuklar için üretilmiş ilk zeytinyağı markası KIDSOLIO ‘dan zeytinyağının önemi, çocuklara faydası ve markaları hakkında aldığımız değerli bilgileri sizlerle paylaşmak istedik;

Doğru gıdalarla beslenmenin sağlığımızı korumamızda önemli rolü olduğunu hepimiz artık ezbere biliyoruz.

Konu çocuklar olunca bu önem daha da artıyor.

Çünkü yeni inşa edilen bir binada malzeme seçimi  o inşaatın sağlamlığını  etki ettiği gibi doğru  gıdalar ile beslenmek hızlı gelişmekte olan çocukların organlarının ve dokularının  sağlıklı gelişmesine önemli katkı sağlar .

Zeytinyağı mucizevi yağ asit kompozisyonu ile vücudun üretemediği esansiyel yağ asitlerini dışarıdan sağlamak için en doğal seçenektir. Ayrıca vitaminler mineraller ve pek çok önemli minör bileşikler içerir.

Bebek bekleyen ve emziren annelerin zeytinyağı kullanımını, 6. Aydan sonra mamaya eklenmesini ve çocuk büyüdükçe tüm yemeklerinde kullanılmasını tavsiye edilmektedir.

Zeytinyağının Besinlerle Birlikte Kullanımı:

A, D, E ve K vitaminleri yağda eridiklerinden, vücuda emilimleri için az da olsa yağa ihtiyaç vardır. Örneğin bebeğe havuç suyu verildiğinde içerisindeki  A vitamini yeterince emilemez. Bu havuç suyu yemekle veriliyorsa; yemekteki yağ, havuç suyundaki A vitaminin emilimi için yeterlidir. Ancak havuç suyu ara öğün olarak tek başına veriliyorsa; içerisine bir çay kaşığı kadar zeytinyağı eklenmelidir. Bu şekilde hem sindirimi kolaylaştırır hem de A vitamini vücutta daha kolay aktif hale geçer. Bu durum A vitamini içeren kayısı, brokoli, kabak, ıspanak, sarımsak,  için de geçerlidir.

KIDSOLIO

Tam zamanında Hasat Soğuk Sıkım Organik Natürel Sızma Zeytinyağı

Dünyanın çocuklar için üretilmiş ilk zeytinyağı

Zeytin meyvesini eğer yeterince olgunlaşmadan dalından koparıp ısırırsanız, ağzınızda yoğun buruk-acı bir tat hissedersiniz. Acılık polifenol denilen ham meyveyi kuşlardan korumak için ağacın salgıladığı bir bileşikten kaynaklanır. Olgunlaştıkça azalır.  Henüz yeşil iken hasat edilen zeytinlerden yağa bu acılık ve yakıcılık daha fazla geçer. Erken hasat yağların bu yakıcı, acı lezzeti yetişkin gurmeler için elbette eşsiz keyif vericidir. Fakat yüksek polifenollü yağlar hem damak tadı olarak hem de bünyeleri henüz çok hassas olduğu için, küçük çocuklara uygun olmayabilir. Büyüklerin bitter çocukların ise sütlü çikolata sevmesi gibi düşünebilirsiniz. Biz de aynı mantıktan hareketle çocuklara yönelik yumuşak bir lezzeti olan Kidsolio’yu ürettik.

Kidsolio üretiminde, polifenol düzeyi doğal olarak düşük zeytin çeşitlerini tercih ediyor. Ne erken ne de geç “tam zamanında hasat” edip yine soğuk sıkım tekniğiyle özenle işleyerek elde ettiği Kidsolio’yu çocukların seveceği sevimli zeytin karakterleri ile bezenmiş ambalajlarda sunuyorlar.

Olgunlaşan zeytinlerde fenolik bileşikler azalırken E vitamini ve esansiyel yağ asitlerinden linolieik asit miktarı yükselmektedir.

Tam Zamanında Hasat

Zeytin ağacı yaza geçerken çiçek açar ve meyvelerini oluşturur.

Tüm yaz mevsimi boyunca meyvesini güneşin enerjisi ve topraktan aldığı besin maddeleri ile büyütür. Zeytin danesi önce koyu yeşil renktedir sonbahar geldiğinde artık olgunlaşmaya başlar. Rengi sarıya sonra pembeye mora ve nihayet siyaha döner.

Olgunlaşma ile zeytin danesinde onu acı tadı ile korumakta görevli polifenoller azalırken besleyici değerini geliştiren bazı vitaminler özellikle E vitamini artar.

Daha uzun süre bekletilir ise bu sefer zeytin kendi kendine ve dış etkilere maruz kalarak bozulmaya başlar.

Tam zamanında hasat, ideal besleyicilik ve tat dengesinin sırrıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir